Svjetsko prvenstvo seniora do 23 godine - Linz

Austrijski Linz bio je domaćin Svjetskog prvenstva seniora do 23 godine na kojem su nastupilil veslači Jadrana Mate Ledenko i Mile Čakarun zajedno s veslačima pulske Istre Ivanom Pitonom i Patrikom Prnjakom i osvojili sedmo mjesto.

S obzirom da ova kombinacija iza sebe ima već dvije sezone zajedničkog veslanja još od nastupa na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Etonu 2011. pa do prošlogodišnjeg nastupa na Svjetskom prvenstvu seniora do 23 godine u Trakaiu gdje su osvajali šesto odnosno sedmo mjesto za očekivati je bilo da ove sezone naprave još jedan iskorak odnosno u rezultatskom smislu plasman u finale, a onda i borbu za jednu od medalja. To se, nažalost, nije dogodilo i treba analizirati u čemu se pogriješilo tijekom sezone u kojoj su sva četvorica veslača imala vrlo promjenjive rezultate gdje je bilo i dobrih i loših nastupa što se na kraju odrazilo i na konačni rezultat.

Pripreme za natjecanje uglavnom su odrađene u Zadru i Posedarju uz dosta problema zbog nestabilnog vremena pa su mnogi treninzi na vodi propušteni zbog neobično puno dana s jakom burom u ovom ljetnom razdoblju.

Prvi dan natjecanja u Linzu obilježile su eliminacijske utrke. U dvije eliminacijske utrke četveraca bez kormilara samo su pobjednici ostvarivali direktan plasman u finale. U drugoj skupini naš četverac zauzeo je na kraju treće mjesto nakon dosta lošeg ulaska u utrku gdje su u drugom dijelu uspjeli donekle popraviti dojam trećim mjestom, što je bilo važno zbog repasažnih skupina.

Utrka eliminacija četveraca bez kormilara u Linzu

U odlučujućoj utrci repasaža trebalo je biti među prve dvije posade da bi se plasiralo u finale odnosno šest najboljih posada. Nažalost, naš četverac je u repasažu zauzeo treće mjesto i s time izgubio šanse za mogućnost borbe za jednu od medalja. Iako su cijelo vrijeme bili prisutni u utrci i s boljim startom nego li u prvoj utrci eliminacija, te minimalnim padom u drugom dijelu utrke, nisu na kraju mogli parirati posadama Njemačke i Italije koje su vodile izjednačenu borbu za prvo mjesto koje je u finišu osvojila posada Njemačke.

Rezultati 1. repasažne skupine
1. Njemačka 1:27.85  (2) 3:00.55  (2) 4:32.19  (2) 6:01.85
2. Italija 1:27.58  (1) 2:59.22  (1) 4:31.49  (1) 6:03.35
3. Hrvatska 1:29.36  (3) 3:03.05  (3) 4:34.54  (3) 6:05.59
4. Norveška 1:31.36  (5) 3:05.70  (5) 4:40.39  (4) 6:11.03
5. Irska 1:29.71  (4) 3:04.29  (4) 4:40.49  (5) 6:16.97

Utrka finala B donijela je malu utjehu našem četvercu koji je ostvario pobjedu i izjednačio prošlogodišnji rezultat iz Litve. Uvjerljiva pobjeda nije dolazila u pitanje od početka do kraja utrke ali na kraju ipak ne možemo biti zadovoljni konačnim rezultatom jer nije ostvaren napredak u odnosnu na proteklu godinu, bez obzira što je četverac ostvario najbolji rezultat među hrvatskim posadama koje su, blago rečeno, sve razočarale svojim rezultatima neostvarivši niti jedno finale.

Rezultati finala B
1. Hrvatska 1:30.59  (1) 3:05.68  (1) 4:41.56  (1) 6:14.55
2. Litva 1:33.05  (3) 3:08.43  (2) 4:42.82  (2) 6:17.00
3. Irska 1:32.01  (2) 3:08.43  (2) 4:44.61  (3) 6:19.24
4. Norveška 1:34.52  (4) 3:11.98  (4) 4:47.94  (4) 6:19.29
DNS Velika Britanija DNS  DNS  DNS  DNS

Inaće, staza u Linzu bila je već jednom domaćin najboljim svjetskim veslačima do 23 godine kada je 2001. tamo održana World under 23 regatta.

Pregled nastupa veslača Jadrana na ovim natjecanjima pogledajte ovdje.