> Novosti iz veslanja

> Veslački klub Jadran

> Organizacija regata

> Obavijesti za članove


DOGAĐAJI I LJUDI KOJI SU OBILJEŽILI POVIJEST JADRANA


POČASNI PREDSJEDNIK JADRANA

Mato Marlais (1933-2020.)

Pripremio: Petar Milin

U 115 godina dugoj povijesti Veslačkog kluba Jadran bilo je ukupno 14 predsjednika Upravnog odbora. Jedini koji nosi titulu počasnog predsjednika je Mato Marlais. Čovjek čiji je doprinos razvoju Jadrana nemjerljiv u proteklih 50 godina, a pogotovo u razdoblju dok je bio predsjednik, od 1973. do 1981. godine, kada je izgrađen novi Veslački dom.

Mato Marlais rodio se 1933. u mjestu Ponikve na Pelješcu. Sa 11 godina odlazi u Dubrovnik gdje završava pomorsku školu, a potom i pomorski fakultet u Rijeci. Godine 1953. započinje pomorsku karijeru u tadašnjoj Jugoliniji, a kad se osnovala Tankerska Plovidba u Zadru 1955. postaje jedan od prvih zaposlenika gdje je i dočekao mirovinu 1998. godine. Bio je pomorski kapetan do 1965. kada je prebačen u komercijalni sektor, a poslije i u Upravni odbor. 

Tankerska plovidba, na čelu s Ivanom Pašom i Božom Jelenkovićem, pomagala je tada rad Veslačkog kluba Jadran, a sam Mato Marlais, došavši tako u veslanje, zavolio je i Jadran kao klub. Prvi puta izabran je u Upravni odbor Jadrana 1970. godine.

U jednom teškom razdoblju za Jadran, krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, kada je zbog izgradnje prometnice srušen Jadranov dom, klub je bio prisiljen djelovati u skromnoj baraci u neodgovarajućim uvjetima. Tada na čelo kluba dolazi Mato Marlais, dovodi za trenera Romana Bajla, što se kasnije pokazalo kao povijesni postupak,  nakon čega je uslijedio stalni uspon Jadranovih veslača, posebice krajem 1981., kada je odricanjem naših sugrađana, Jadran dobio dugo očekivani suvremeni dom u kojem i danas djeluje.  Najveće zasluge za završetak novog Veslačkog doma imao je upravo predsjednik Mato Marlais.

Za njegova mandata nabavljeno je više garnirura novih veslačkih brodova i druge razne opreme za trening, što je unaprijedilo trening veslača i olakšalo rad struke.

Njegov sin Mišo, ostvarivao je kao junior vrhunske rezultate i dvije godine zaredom bio reprezentativac bivše Jugoslavije nastupivši, na Svjetskim prvenstvima juniora u Beogradu 1978. i Moskvi 1979.

Izgradnja Veslačkog doma i profesionalizacija rada trenera bili su prekretnica u radu Jadrana, koji od tada stalno napreduje i u masovnosti i u kvaliteti. Jadranovi veslači od tada, pored osvajanja mnogih državnih i međunarodnih natjecanja, čak su pet puta za redom sudjelovali na olimpijskim igrama, a stvaranjem hrvatske države donesene su i mnoge medalje sa svjetskih i europskih prvenstava.

Uz trenera Romana Bajla i pokojnog tajnika Čedu Škorića,  temelje djelovanja suvremenog Jadrana, iz kojih su kasnije proizašli vrhunski sportski rezulatati, postavio je Mato Marlais, i upravo zbog tih zasluga dodijeljena mu je titula doživotnog počasnog predsjednika Veslačkog kluba Jadran.

Iako u poznim godinama, bio je član izvršnog odbora sve do 2017. godine, a njegova riječ uvijek se iznimno poštivala jer je bila glas mudrosti i razuma. Uvijek prisutan u klubu, sa zanimanjem se interesirao za klupske aktivnosti do posljednjih dana.

S proslave 110 obljetnice utemeljenja Veslačkog kluba Jadran Zadar, 2018. godine

S veslačima na zadarskom Forumu, prilikom natjecanja na ergometrima, 2018. godine

Na Svjetskom prvenstvu na Bledu 1979. godine, s trenerom Romanom Bajlom i skifistom Brankom Grdovićem

Sa zlatnim juniorskim osmercem na Prvenstvu Jugoslavije u Beogradu 1979. godine

S veslačima s osvojenim odličjima nakon Prvenstva Jugoslavije u Jajcu 1978. godine

Mato Marlais, predsjednik Jadrana od 1973. do 1981. godine

Čedo Škorić, pokojni tajnik Jadrana, Mato Marlais, tadašnji predsjednik, Bruno Aras, član uprave i trener Romano Bajlo, u Zadru 1977. godine

Na jednom od klupskih Božićnih domjenaka s članovima kluba, dr. Joškom Pinjatelom i Srećkom Pedišićem